Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Deprem Sigortası Fiyatları 2023 DASK Zorunlu mu?

Deprem sigortası, meydana gelebilecek deprem riskine karşı kendinizi ve evinizi korumak için yapılan önemli bir yatırımdır. 2023 yılı itibariyle deprem sigortası fiyatları kişilerin gelir durumuna göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak makul bir düzeydedir.

DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) ise Türkiye’de zorunlu olan bir tür deprem sigortasıdır. DASK, deprem kaynaklı zararların en azından bir kısmını karşılamak için devlet tarafından oluşturulmuştur.

2023 yılında da DASK zorunlu olarak devam edecektir. Bu nedenle, ev sahiplerinin DASK dışında da farklı poliçelerle sigorta yaptırmaları önerilir. Böylece deprem gibi olası doğal afetlerde ev sahiplerinin maddi kayıpları minimize edilebilir.

Overall, Türkiye’de deprem sigortası önemli bir yatırım olmakla birlikte, DASK zorunluluğu 2023 yılında da devam ederek vatandaşların evlerini korumalarını sağlamaya devam edecektir.

Deprem Sigortası Fiyatları 2023 DASK

Deprem sigortası fiyatları 2023: Dask sigorta bedeli hesaplanırken meskenin metrekaresi için bir bedel belirlenmektedir. DASK 2023 ücreti: Betonarme yapılar için metrekare fiyatı 3.016 TL, diğer yapı tarzları için 2.080 TL olarak resmi gazetede yayımlanmıştır.

DASK Sigortası Zorunlu mu?

DASK zorunlu sigorta olduğu için isteğe bağlı olarak feshedilemez. Poliçe, sigorta satın alınırken yanlış bilgi verilerek düzenlenmişse geçersiz sayılacaktır.

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) Nedir?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu, depremin neden olduğu maddi tahribatın insanlar üzerindeki etkisini en aza indirmek amacıyla Devlet tarafından oluşturulmuştur. “DASK” olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası’nın temel amacı, özel sigorta şirketleri ve devlet ile işbirliği içinde oluşturdukları deprem teminat sistemini düzenlemek ve denetlemek. DASK poliçesinin işlevi, olası bir deprem durumunda bireylerin maddi kayıplarını nakit olarak karşılamaktır. DASK sigortası, devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta türü olmaktadır.

Deprem Sigortası İçin Gerekli Evraklar

DASK sigortası için bankalara ve sigorta şirketlerine başvuru esnasında gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Adı soyadı
 • Adresi
 • Telefonu
 • Vergi kimlik numarası
 • T.C kimlik numarası
 • Sigortalanacak binanın:
  • Tapu bilgileri
  • Açık adresi
  • Hasar durumu
  • İnşa yılı
  • Yapı tarzı
  • Toplam kat sayısı
 • Sigortalanacak dairenin:
  • Dairenin kullanım şekli
  • Dairenin yüzölçümü

Deprem Sigortası Geçerlilik Süresi

DASK sigortası, kişileri poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl süreyle olası bir depremin ağır maddi yıkımlara karşı korur. DASK sigortasının geçerlilik süresi 1 yıldır. Poliçe her yıl süresi dolmadan yenilenmelidir. DASK poliçesinin yenilenmesine her yıl devam edilmelidir. Zorunlu deprem sigortası poliçe yenileme işlemleri DASK numarası üzerinden online olarak, banka veya sigorta şirketlerinin internet sitelerinden ve sigorta merkezlerinin numaralarından yapılabilmektedir.

DASK Her Yıl Yenilenmezse Ne Olur?

Zorunlu deprem sigortasının yenilenmemesi durumunda DASK’ın önceki taksitleri teminat vermiyor. DASK poliçesi yokken deprem ve evin hasar görmesi durumunda tüm masrafların mal sahibi tarafından karşılanması gerekiyor.

DASK Teminat Yükseltme 2023

Herhangi bir afet durumunda bir mesken için verilen teminat tutarı 2023’te 640 bin liraya yükseltilecektir.

DASK Poliçe Bedeli Nasıl Hesaplanır?

DASK primi, “teminat tutarı * tarife fiyatı” formülü ile hesaplanmaktadır. Teminat tutarının hesaplanması ise “yapı tarzına göre tespit edilen metrekare birim maliyeti * dairenin brüt metrekaresi” formülü ile hesaplanır.

Deprem Sigortası Ödemesi Nasıl Yapılır?

DASK, kişilere çeşitli ödeme seçenekleri sunmaktadır. Zorunlu deprem sigortası bankalardan ve sigorta acentelerinden yapılabilir. Bireyler DASK ödemelerini nakit, banka kartı veya kredi kartı ile yapabilirler. Bankanın DASK poliçesini oluşturduğu DASK online ödeme sistemi üzerinden ödeme yapılabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş