Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Rakamlarla Öğrenci Sayıları (2017-2018 Öğretim Dönemi)

Rakamlarla Öğrenci Sayıları (2017-2018 Öğretim Dönemi)

Türkiye’de okuyan öğrenci sayıları ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedik. Daha önce hangi üniversitenin ne kadar lisansüstü öğrencisi var ile ilgili yazılar paylaşmıştık. Bu yazımızda Türkiye için genel resmi paylaşmak istedik. Paylaşma amacımız bu rakamlar hem bazı sektörlere yön verse de ayrıca siz üniversite seçecek olan kişiler için büyük önem arz etmekte. Çünkü o üniversiteyi seçen öğrencinin çoğunluğu veya azlığı o üniversiteye olan ilgiyi de kısmen göstermekte.

Kısmen deme sebebimiz kesinlikle çok öğrencisi var ise iyidir anlamı taşımamaktadır. Özellikle Koç, Sabancı, Bilkent, ODTÜ gibi üniversiteler kontenjanlarını az tutmakla kalitelerini koruduklarını düşünmektedirler. Çünkü ne kadar talebe cevap verirseniz o kadar seçim kıriterlerinizi genişletmek zorunda kalmanız anlamı taşımaktadır.

Bu yazımızda genel resmi verirken bir sonraki yazımızda üniversitelere ait detaylı rakamları da paylaşacağız.

Türlerine Göre Üniversite Sayıları

Türkiye’de okuyan öğrencilere bakıldığında aşağıdaki yer alan üniversitelerde okudukları görülmektedir. Bu durumda 5 adet Vakıf MYO, 72 adet Vakıf ve 129 adet Devlet üniversitesi olduğu görülmektedir.

 

Türkiye Öğrenci Sayıları

Yukarıda verdiğimiz üniversitelerde ise okuyan öğrenci sayısı oldukça fazla. Grafiğini gördüğünüz bu üniversitelerde ise 2 milyondan fazla ön lisans öğrencisi, 4 milyondan fazla lisans, 400binden fazla yüksek lisans ve 95 binden fazla doktora öğrencisi olduğu görülmektedir. Öğrenci sayıları en çok lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerde olduğu görülmektedir. Bu lisans öğrencilerinin %70’den fazlası devlet üniversitelerinde okumaktadır.

 

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş