Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) FİYATI

İLAÇ DURUMU AKTİF
İLAÇ FİYATI 107,29 TL
KAMU FİYATI 77,25 TL
KAMU ÖDENEN 66,24 TL
KAMU İSKONTOSU 28.00%
BARKOD 8699536011400
ETKİN MADDE KANDESARTAN SILEKSETIL
FİRMA ADI SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
REÇETE NORMAL RECETE
İTHAL-İMAL İMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ ISKONTODAN MUAF DEGIL
BİRİM / CİNSİ MG
AMBALAJ MİKTARI 28
ATC KODU C09CA06
NFC KODU AAA
SGK KAMU NO A01063
SGK EŞDEĞER KODU E239B
SGK ETKİN MADDE KODU SGKF7U
Ödeme Durumu İlaç, SGK tarafından ödenmektedir.
Ayakta Ödenme Durumu Raporla Ödenir
Yatan Hasta Ödenme Durumu Ödenir

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Fiyatı Ne Kadar?

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Eczane Fiyatı 107,29 TL etiket fiyatından satın alabilirsiniz.

Ağızdan Alınır

 • Etkin Madde: Kandesartan Sileksetil 16 mg
 • Yardımcı Maddeler: Laktoz Monohidrat (Sığır Kaynaklı Laktoz), Kalsiyum Karboksimetilselüloz, Hidroksipropil Selüloz, Mısır Nişastası, Polietilen Glikol, Magnezyum Stearat, Kırmızı Demiroksit E172

Kullanım Talimatı

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.
 • Bu ilaç kişisel olarak size reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz. Başkalarının belirtileri sizinkiler ile aynı dahi olsa ilaç o kişilere zarar verebilir.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • İlacınız hakkında size verilmiş talimatlara uyunuz. Size verilmiş olan dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Ayra Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Başlıkları yer alan kullanım talimatının amacı…

Dikkat Edilmesi Gerekenler

AYRA kullanmadan önce…

AYRA Nasıl Kullanılır?

AYRA kullanımı için doğru dozaj ve zamanlama…

Olası Yan Etkiler

Bazı kişilerde AYRA kullanımına bağlı olarak…

AYRA’nın Saklanması

AYRA ilacının…

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Nedir?

AYRA 16 mg tabletler, kalp yetmezliği tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Her bir tabletinde 16 mg kandesartan sileksetil etkin maddesi vardır. Tabletler pembe renklidir ve orta çentikten kırılarak iki eşit parçaya ayrılabilir.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Ne için kullanılır?

Bu ilaç, yetişkinlerde yüksek kan basıncının (hipertansiyon) ve kalp kası fonksiyonlarının azaldığı hastalardaki kalp yetmezliğinin tedavisinde anjitotensin dönüştürücü enzim ADE inhibitörlerine ilave olarak veya ADE inhibitörlerinin kullanılamadığı zamanlarda kullanılır.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Nasıl Kullanılır?

AYRA 16 mg tabletler, su ile yutulmalıdır. Tabletleri yemeklerden önce veya sonra almaya çalışın. Günlük dozaj, doktorunuzun talimatlarına göre belirlenir.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı insanlarda, AYRA 16 mg tabletler kullanımı sırasında yan etkiler görülebilir. En yaygın yan etkileri baş ağrısı, baş dönmesi ve halsizliktir. Diğer yan etkiler arasında öksürük, nefes darlığı, mide bulantısı, ishal ve karın ağrısı yer alabilir. İlaçlar herkes için uygun değildir, bu nedenle AYRA 16 mg tabletler hakkında bilmeniz gereken her şeyi doktorunuza danışarak öğrenin.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Kimler Kullanmamalı?

Bazı insanlar AYRA 16 mg tabletleri kullanmamalıdır. Bu ilaç, gebelik sırasında veya emzirirken kullanılmamalıdır. Ayrıca, ilaca karşı aşırı duyarlılığı olanlar, böbrek, karaciğer veya kalp sorunları olanlar ve diyabet hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Yan Etkileri Nedir? Yan Etkisi Var Mı?

Tüm ilaçlar gibi AYRA’nın da içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Bu yan etkilerin ortaya çıkabileceğini bilmeniz önemlidir.

Eğer aşağıdaki alerjik reaksiyonlardan birine sahipseniz, AYRA almayı kesip hemen tıbbi yardım alınız:

 • Yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin ve/veya boğazınızın şişmesi ile birlikte veya tek başına nefes almada güçlük
 • Yüzünüzün, dudaklarınızın dilinizin ve/veya boğazınızın şişmesi sonucunda yutmada güçlük
 • Derinizde ciddi kaşıntı (kabarcıklarla birlikte ortaya çıkan)

Yan etkiler şu şekilde sınıflandırılır:

Yaygın (100 hastadan 1 ila 10 hastada görülen)
Yaygın olmayan (100 hastanın 1’inden daha azında görülen)
Seyrek (1000 hastanın 1’inden daha azında görülen)
Çok seyrek (10 000 hastanın 1’inden daha azında görülen)

Yaygın görülen yan etkiler

 • Sersemlik/baş dönmesi hissi
 • Baş ağrısı,
 • Akciğer enfeksiyonu,
 • Kan basıncınızda düşüş. Bu durum sersemlik veya baygınlık hissine neden olabilir
 • Kan testi değerlerinizde değişiklik
  • Özellikle böbrek problemleriniz veya kalp yetersizliğiniz var ise, kanınızda potasyum miktarının artması. Eğer bunlar şiddetliyse yorgunluk, güçsüzlük, düzensiz kalp atımı veya karıncalanma hissedebilirsiniz
  • Eğer böbrek veya kalp yetmezliği problemleriniz var ise, böbrek fonksiyonlarınız üzerine etkiler görülebilir. Çok seyrek vakalarda, böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

Çok seyrek görülen yan etkiler

 • Yüzün, dudakların dilin ve/veya boğazın şişmesi.
 • Kırmızı veya beyaz kan hücrelerinizde veya trombosit sayınızda azalma. Bu durum yorgunluğa, bir enfeksiyona, ateşe veya kolay morarmaya neden olabilir.
 • Deri döküntüsü, benek benek döküntü,
 • Kaşıntı,
 • Sırt ağrısı, eklemlerde ve kaslarda ağrı,
 • Karaciğerinizde iltihaplanma (hepatit) dahil, karaciğerinizin çalışmasındaki değişiklikler, sarılık (Yorgunluk, deride ve göz akında sararma ve grip benzeri belirtiler ortaya çıkabilir.),
 • Mide bulantısı
 • Kanınızdaki sodyum miktarının azalması. Bu ciddi bir azalma ise yorgunluk, enerji yoksunluğu veya kas krampları hissedebilirsiniz.
 • Öksürük

Listedeki bu olası yan etkiler nedeni ile endişeye kapılmayınız. Bu yan etkiler sizde görülmeyebilir.

AYRA beyaz kan hücrelerinin sayısında azalmaya sebep olabilir. Enfeksiyona direnciniz azalabilir ve yorgunluk, enfeksiyon veya ateş ortaya çıkabilir. Eğer bunlar ortaya çıkarsa doktorunuzla temasa geçiniz. Doktorunuz zaman zaman AYRA’nın kanınızda (agranülositoz) etkisi olup olmadığını kontrol etmek için kan testleri yapabilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

AYRA 16 MG TABLET (28 TABLET) Kullanımı

AYRA 16 mg, metilprednizolon (kortikosteroid) içeren bir ilaçtır. Çeşitli nedenlerle vücudumuzda inflamasyonlar meydana gelebilir. AYRA tabletler, bu inflamasyonları azaltarak ağrı, şişlik, kızarıklık gibi semptomları da azaltır.

Aç Karnına mı, Tok Karnına mı Kullanılır?

AYRA’yı yemek ile birlikte veya açken alabilirsiniz. Ancak, alımını yemeklerden sonra yaparsanız ilacın etkisi daha iyi olacaktır.

Dozaj ve Kullanım Şekli

AYRA tabletler, doktorunuzun talimatlarına göre kullanılmalıdır. Genellikle, günde birkaç kez alınır. Dozajınız, tedaviniz süresince değişebilir. Ancak, ilacın kullanım süresi, doktorunuzun size önerdiği kadar olmalıdır.

UYARI:

AYRA kullanırken, bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlardan bazıları, kilo alma, yüzün şişmesi, muhtemel enfeksiyonlara karşı dirençte azalma gibi durumlardır. Herhangi bir yan etki veya sorunla karşılaşırsanız, hemen doktorunuza danışın.

Yukarıdaki bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve doktorunuzun önerisi yerine geçmez. Doktorunuzun verdiği talimatlara göre ilaç kullanımını gerçekleştirin. Bu şekilde tedaviniz daha etkili olacaktır.

Yasal Bilgilendirme : Burada verilen bilgiler farklı kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında hazırlanmıştır. Lütfen buradaki bilgileri %100 doğru olarak kabul etmeyin, bir hastalığınız varsa öncelikli olarak doktorunuza başvurun.

marketfiyatlari.com’da kullanılan bilgiler Hekim ve Eczacıya Danışmanın Yerine Geçemez. Sitemiz doktorunuzun veya eczacınızın yerini almayı hedeflememektedir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek sorunlardan sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Gerçek bir tanı ve tedavi için hasta ve doktorun yüzyüze gelmesi gereklidir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş