Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Yeni İşe Başlayan Ne Zaman Emekli Olur? GÜNCEL

for this article

Yeni işe başlama süreci, emeklilik hesaplamaları açısından oldukça önemlidir. Peki, yeni işe başlayan bir çalışan ne zaman emekli olabilir? Bu konuda merak edilenleri ve emeklilik hesaplama yöntemlerini bu makalemizde detaylı şekilde ele alıyoruz. Okuyucularımızın, emeklilik planlarını yaparken bu bilgilerden yararlanabileceğini umuyoruz.

Yeni İşe Başlayan Ne Zaman Emekli Olur?

Yeni işe başlayan ne zaman emekli olur? Bu soru her yeni işe başlayan veya emeklilik hayali kuran erkek ya da kadın fark etmeden tüm vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Öncelikle belirtelim, 2023 yılında Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışmaya başlayan kadın ve erkeklerin emeklilik yaşları 58 ile 60 yaşları arasındadır.

4A SGK İle Çalışan Erkeklerin Emeklilik Şartları Nelerdir?

1 Mayıs 2008 tarihinde ilk kez işe başlayan ya da sigortalı çalışmaya başlayan erkek vatandaşların ortalama emeklilik yaşı belirlenmiş ve toplam iş günü sayısı da belirlenmiştir. Yeni işe giren bir erkek vatandaşın daha önce sigortası yoksa ve sigortası yeni başlamışsa bu vatandaş 60 yaşında emekli olabilir. Aynı zamanda 7200 günü dolduracak olan vatandaşlar da emekli olmayı hak edecek.

4A SGK İle Çalışan Kadınların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışan kadınların prim günleri ve yaş sınırları belirlenmiştir. 1 Mayıs 2008 tarihinden itibaren yeni başlayan tüm bayan vatandaşlar 58 yaşında emekli olabilecektir. Ayrıca 4A SSK kapsamından emekli olan vatandaşlar da 7200 gün sonra emekli olma hakkına sahip olacak. Kademeli emeklilik yöntemi uygulanmaktadır.

Kadınlarda Emeklilik Prim Günü Nasıl Hesaplanır?

Kadınların emeklilik prim günü hesaplama yöntemleri için ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bağ-Kur Emeklileri Ne Zaman Emekli Olur?

Bağ-Kur’dan emekli olmanın şartları SGK emekliliğine göre farklı olmaktadır. Kadınlar ve erkekler için belirlenen Bağ-Kur emekli olma şartları farklıdır. Bu yıl içinde işe başlayan ve ilk olarak sigorta primini ödeyen erkek vatandaşlarının Bağ-kur sistemiyle emekli olabilmeleri için 9000 günlük primi tamamlamış olmaları gerekmektedir. Kadınların yaş sınırı, erkeklerde olduğu gibi kademeli olarak yükselmektedir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş