Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? (Yeni Esnaf) 2023

Yeni esnaf olmak ve kendi işini kurmak isteyenlerin vergi levhası üzerinden kredi alma imkanı bulunmaktadır. Vergi levhası, işletmenizin faaliyetlerini yasal olarak yürüttüğüne dair resmi bir belgedir ve bankalar tarafından kredi almak için gereklidir. Vergi levhası üzerinden kredi almak için bankaların sunduğu farklı seçenekleri karşılaştırmak ve doğru belge ve bilgilerle başvuru yapmak önemlidir. Yeni esnaf olmanın dezavantajlarını ortadan kaldıracak bir adım olacaktır. 2023 yılında da vergi levhası üzerinden kredi alma imkanı aynı şekilde devam edecektir.

Vergi Levhası Üzerinden Kredi Nasıl Alınır? 2023 (Yeni Esnaf)

Esnaflar herhangi bir banka üzerinden kredi başvurusu yapabilirler. Başvuru esnasında kredinin ne amaçla çekileceği ve ne kadar kredi tutarına ihtiyaç olunduğu banka şube çalışanlarına belirtilir. Bankada yapılacak olan esnaf kredi başvuruları için KOBİ bankacılığı devreye girer. Kobi bankacılığında yetkili kişi talep doğrultusunda esnafa özel olan en uygun paketi sunar.

Kredi paketi esnaf tarafından da uygun görülürse; esnaf kredisi gerekli belgeler banka yetkilisi tarafından talep edilir. Buraya kadar her şey tamam. Şimdi vergi levhası üzerinden kredi ve 6 aylık vergi levhası olan esnaflardan istenilenlere gelelim.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi levhası almak için yapılacak başvurular artık Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (GİB) üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için aşağıdaki belirttiğimiz adımları gerçekleştirmelisiniz.

  • Sorgulama
  • Vergi Levhası İşlemleri
  • Vergi Levhası Oluşturma

Bu işlem sıralaması ardından kolaylıkla vergi levhası oluşturulabilmektedir. Görüntüle ve yazdır seçeneği ile de sistem üzerinden çıktı alınabilmektedir. Yeni açılan işletmeler bilindiği vergi dairesine işe başlama bildirim yapmalıdır. Bu bildirim için istenen belgeler ise; Onaylı T.C kimlik kartı fotokopileri, İşyerine ait ikametgah belgesi, Şirket ortakları var ise noter onaylı imza sirküleri istenen belgeler arasından yer alıyor.

Gerekli Belgeler

Vergi levhası üzerinden kredi, vergi levham yeni kredi alabilir miyim 2023, Basit usul vergi levhası ile kredi, vergi levham yeni kredi alabilir miyim, yeni vergi levhasına kredi veren bankalar, basit usul esnaf kredisi, vergi levhası üzerine kredi kartı, yeni Esnafa kredi veren bankalar, matrahsız vergi levhası kredi gibi merak edilen tüm konular yazımızda.

Eski esnaflar için 3 yıllık gelir gösteren hesap özeti gelir bilanço belgeleri istenirken; Yeni esnaftan talep edilmese de, bu belgeye göre limitler belirleneceğinden kredi miktarı düşük olabilir. Esnaf kredisi için başvuruda gerekli belgeler ise; Yeni açılan dükkana ait vergi levhası, Esnaf veya ticaret odası kayıt belgeleri, SGK Hizmet Döküm Belgeleri (varsa), Ticaret sicil gazetesi ile onaylı imza sirküleri, İşyeri sahibine ait kimlik kartı fotokopileri.

Hangi Bankalar Esnaf Kredisi Veriyor?

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Halkbank, Denizbank, Odeabank, Akbank, İş bankası gibi özel ve kamu mevduat bankalarının tümü gerekli belgeleri hazırlayan ve kredi koşullarını sağlayan tüm esnaflara en basit şekilde kredi sağlar. Bu destek için banka ayrımı olmamasına rağmen beyannamenizi vereceğiniz bankayı seçmeniz önerilmektedir.

Esnafa Kredisi Şartları Nelerdir? Güncel Şartlar

Yeni işyeri açanlar faizsiz esnaf kredisi alabilir mi? Devlet kurumları kredi verirken işletmenin yeni mi eski mi olduğunu dikkate almazlar. Önemli olan, esnafların ticari kredi şartlarına ya da o dönem için belirlenen şartlara uyup uymadıklarıdır. Devlet kurumlarının belirlediği kriterleri taşımak birinci önceliktir.

Bankaların şartları arasında en önemli nokta, talep edilen kredi miktarı ile orantılı bir ticaret içerisinde bulunulmasıdır. Yeni esnafların en çok sorun yaşayacağı sorun budur. Yeni dükkanı olan, belirli bir geliri olmayan ve bu düzeyi bildirme imkânı bulunmayan esnaflar için işletme kredisine başvurmak zordur. Bu anlamda yeni esnafların bunun yerine tüketici kredisi için başvurmaları önerilebilir.

Bunun için bir gelir belgesi gerekli olduğundan, yeni esnaflardan gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunulması daha mantıklı olmaktadır. Bankalar, esnaf vatandaşlara kredi verirken birçok neden sunar. Bu nedenlerden en önemlisi kredi geçmişidir. Kötü bir kredi geçmişiniz varsa ve 6 aylık bir iş geçmişiniz yoksa, bankalar kredi verme konusunda isteksizdir. Yeterli ticari geçmişiniz yoksa, bankalardan teminat mektubu bile alamayabilirsiniz.

Esnaf kredisi için başvuruda gerekli belgeler ise; Yeni açılan dükkana ait vergi levhası, Esnaf veya ticaret odası kayıt belgeleri, SGK Hizmet Döküm Belgeleri (varsa), Ticaret sicil gazetesi ile onaylı imza sirküleri, İşyeri sahibine ait kimlik kartı fotokopileri. Yeni esnaflara kredi sağlayan bankalar vardır. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ve sermaye sıkıntısı çekiyorsanız bankalardan faizsiz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş