Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İlaç İsimleri

Üst solunum yolu enfeksiyonları, başta soğuk algınlığı olmak üzere, burun, boğaz ve kulakları etkileyen rahatsızlıklardır. Bu enfeksiyonları tedavi etmek için çeşitli ilaçlar kullanılır. İlaçların etkili olabilmesi için doğru dozda ve doğru sıklıkta kullanılması önemlidir. Bu nedenle, üst solunum yolu enfeksiyonlarına ilişkin ilaç isimleri hakkında bilgi sahibi olmak tedavi sürecinde yardımcı olabilir. SEO uyumlu bir Türkçe açıklama ile sağlık alanında hizmet veren web siteleri, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgiye erişmelerine yardımcı olabilir ve daha fazla ziyaretçi çekebilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Tedavi ve Belirtiler

Tarih: 2023

Üst solunum yolu enfeksiyonları, özellikle sonbahar ve kış aylarında sıkça rastlanan bir hastalık grubudur. Bu rahatsızlık; burun, sinüsler ve boğaz bölgesi başta olmak üzere, özellikle virüsler tarafından enfekte olması sebebiyle ortaya çıkan akut bir rahatsızlıktır. Peki üst solunum yolu enfeksiyonu nasıl geçer?

Belirtileri Nelerdir?

Burun akması, burun tıkanıklığı, boğazda ve geniz bölgesinde akıntı, yanma, kaşıntı ve bazı durumlarda hafif ateş ve balgamlı-balgamsız öksürük gibi belirtiler gösteren hastalıkların çoğu virüsler tarafından meydan gelir. Bu nedenle, tedavi planında ilaç kullanımı gereksizdir. İlaçlar sadece semptomları hafifletmek amacıyla kullanılabilir.

Tedavisi

Üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde, ağır geçiren hastaların hastalık süresini kısaltmak için bazı antiviral ilaçların kullanımı zaman zaman söz konusu olsa da, ilaç kullanımı ziyade semptomları tedavi etmek için önerilir. Semptomatik tedavi için genelde burun spreyleri ve damlaları, boğazı yumuşatması ve nemli tutması için bazı pastiller, orta derecede seyreden durumlarda hava yollarındaki ödemi indirmek için steroid içerikli inhalerlar ve öksürük şurupları kullanılabilir. Ancak, öksürük refleksini bastırmak yerine, balgam gibi ifrazatları attırmak amacıyla refleksi daha da tetikleyecek türdeki ekspektoran ilaçların kullanılması tercih edilir.

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi viral hastalıkların tedavisinde gereksiz antibiyotik kullanımı ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin oluşmasına zemin hazırladığı için tavsiye edilmez. Gereksiz antibiyotik kullanımının risklerinden kaçınmak için doktorunuzun önerdiği semptomatik tedavilere uyun.

Evde Yapabilecekleriniz

Evde dinlenirken, üst solunum yolu enfeksiyonunuzun daha hızlı geçmesini sağlamak için alabileceğiniz birkaç önlem ve doğal ilaçtan bahsedeceğiz:

  • Sıcak buharla dolu bir banyoda ılık bir banyo yapabilirsiniz.
  • Ilık suyun içine biraz limon damlatarak gün boyunca sık sık tüketebilirsiniz
  • Odayı nemlendirecek bir alet kullanabilirsiniz.
  • Soğuk ve kuru havada kalmaktan, özellikle de uyumaktan kaçınabilirsiniz.
  • Hafif ağrı kesiciler asprin gibi ilaçları doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz
  • Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

Bunların yanı sıra, yanıkotu ve adaçayı gibi doğal antibiyotik olarak adlandırılan bitki çaylarını içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve C vitamininden zengin gıdalar tüketerek enfeksiyonlara karşı koruyabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş