Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? SED Yardımı E-Devlet

SED yardımı, dar gelirli ve dezavantajlı gruplara yönelik olarak sağlanan bir sosyal yardım programıdır. SED yardımından faydalanmak isteyenler, e-Devlet üzerinden kolaylıkla başvuru yapabilirler. SED yardımı başvurusu için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün sayfasına erişim sağlayabilir ve başvuru formunu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. SED yardımı başvuruları incelenerek, uygun görülen başvuru sahiplerine yardım tutarları belirtilerek ödeme yapılır. Siz de SED yardımından faydalanmak istiyorsanız, e-Devlet’ten başvuru yapabilirsiniz.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden SED yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini kullanabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri müdürlükleri ile de iletişime geçerek SED yardımından yararlanabilirsiniz.

Online yönetim yoluyla yapılan başvurular ön talep olarak kabul edilir. Ön başvurusu kabul edilenlerin gerekli belgelerle birlikte başvuru adreslerine gitmeleri gerekmektedir.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardımından ekonomik açıdan zor durumda olan aileler veya çocuklarına asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler yararlanabilir. SED yardımı için yaş sınırı veya mesleki bir şart aranmamaktadır.

Kısaca SED yardımı, çocuklarının asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelerin yardım taleplerine yöneliktir.

SED Yardımı Başvuru Şartları 2023

SED yardım ödemeleri esas olarak muhtaç ve işsiz ailelere yöneliktir. İşsiz vatandaşlar ve hane halkının kişi başına düşen aylık net geliri; Aylık net asgari ücretin 1/3’ünü veya daha azını alanlar da SED yardımı alabilirler. İşsiz veya düşük gelirli aileler üzerlerinde kayıtlı değerli mülkleri veya gayrimenkulleri varsa SED yardımı alamazlar.

SED yardımlarından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olarak kayıtlı olanlar ile muhtarlıktan yoksulluk belgesi alanlar da yararlanabilmektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal ve Ekonomik Destek yardım başvuruları, talep edilen kurum tarafından değerlendirilir. Değerlendirme aşamasında; başvuru sahibinin sunduğu belgeleri ve başvuru formunda yer alan bilgileri kriter olarak alınır.

Talep üzerine müdürlükler tarafından başlatılan sosyal inceleme kapsamında başvuru sahibinin ailesinin ikamet adresinde değerlendirme yapılır.

SED Yardımı Başvurusu İnceleme komisyonu tarafından yapılan bu değerlendirmede SED yardımından yararlanacak çocuğun da görüşleri alınır. Ardından inceleme komisyonu tarafından hazırlanan rapor da incelenir ve aileye SED yardımı yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

SED Yardımı Ne Kadar? 2023

Son artışla birlikte öğrencilerinin ailelerine SED yardımı kapsamında 2.337 TL verilmektedir. SED yardımı daha önce de belirttiğimiz gibi yılda bir veya iki kez yapılabileceği gibi, Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığınca belirlenen süre boyunca her ay düzenli olarak da verilebilir.

SED Yardımı Başvuru Formu ve Gerekli Belgeler

SED yardım başvuru formu, ihtiyaç sahibi ailelerin aylık gelirleri, giderleri ve meslekleri ile ilgili birkaç sorudan oluşmaktadır.

SED yardımı başvurusu sırasında teslim edilmesi gereken belgeler:

  • Başvuru dilekçesi
  • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Sağlık raporu
  • Gelir belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Fakirlik belgesi
  • Çocuğa ait öğrenci belgesi
  • Çocuğa ait İş-Kur ya da meslek kurslarına yapılan başvurulara dair belgeler
  • Çocuğa ait T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi

SED yardımı başvurusu sırasında anne veya babadan istenen belgeler; anne ya da babanın özel durumuna göre değişebilir.

SED Yardımı Sorgulama ve Telefon Numarası

SED yardımı başvurusunun sonucunu e-devlet başvuru ve sorgulama adresi üzerinden ya da ALO 183 veya ALO 144 sosyal yardım hatlarından birini arayarak öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerini ya da Sosyal Hizmet Merkezi müdürlükleri ile iletişime geçerek veya bu

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş