Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Özel Hastane Yoğun Bakım Ücretli Mi? Ücret Alınır Mı?

Özel hastanelerde yoğun bakım hizmetleri ücretli olabilir. Bu hizmetler, hastaların tam donanımlı bir yoğun bakım biriminde tedavi edilmelerini sağlamak için gereken tıbbi ekipman, uzmanlar ve diğer tesislerin bakımını kapsar. Yoğun bakım ücretleri, hastanenin yönetim politikalarına ve sağlanan hizmetlerin çeşitliliğine bağlı olarak değişebilir. Ancak, her hastanenin genel olarak belirlediği bir tarife bulunmaktadır. Bu nedenle, özel hastanede yoğun bakım hizmeti alacak olanların, bu ücretleri önceden sormaları ve ödeyebilecekleri miktarda parasının olduğundan emin olmaları önemlidir.

Özel Hastane Yoğun Bakım Ücretli Mi? Ücret Alınır Mı? 2023; Özel hastanelerde birçok hizmet için ücret talep edilmektedir. Fakat özel hastaneler yoğun bakım ve acil servis girişlerinde kişilerden ücret talep etmemektedir.

Birçok kişi özel hastanelerin yoğun bakım ücreti talep edeceğini düşündüğünden veya bilmediği için devlet hastanelerini tercih etmektedir. Bu durum devlet hastanesinde yoğunluğa neden olmaktadır.

Aşağıdaki yazımızda özel hastanelere yoğun bakım ücreti ödememek için yapılması gereken bazı yöntemler yer almaktadır.

Özel Hastanelerde Yoğun Bakım Ücretsiz Mi?

Makalede Neler Var?

 • Özel Hastanelerde Yoğun Bakım Ücretsiz Mi?
 • Özel Hastaneler Hangi Durumlarda Ücret Almaz?
 • Özel Hastaneler Yoğun Bakım Ücreti Alır Mı?
 • Özel Hastanelerde Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Ücretli Mi?
 • Özel Hastaneler Yoğun Bakım Ücreti Alınan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Özel hastanelerin yoğun bakımı ücretsiz mi? sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özel hastanelerin yoğun bakımında genel sağlık sigortası kapsamında herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Özel Hastaneler Hangi Durumlarda Ücret Almaz?

Özel hastaneler bazı acil vakalarda hastalardan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Özel hastanelerin hangi durumlarda ücret almayacağı aşağıda yer almaktadır:

 • İş kazası sonucunda acil servislerde
 • Terör olayları sonucunda acil servislere gelen hastanelerde
 • Boğulma vakalarından kaynaklı acil servis kullanımında
 • Uzuv kopmalarından kaynaklı acil servis kullanımında
 • Bıçaklanma ve kavga sonucunda kullanılan acil servislerde
 • Donma ve ısı çarpması sonucunda acil servis vakalarında
 • İntihar girişiminden kaynaklanan acil servis kullanımında
 • Kalp krizi ve ritim bozukluğu nedeniyle kullanılan acil servis vakalarında
 • Yüksek tansiyon nedeniyle kullanılan acil servislerde
 • Ciddi alerjik reaksiyonlar, solunum hastalıkları gibi durumlarda acil servislerde özel hastaneler herhangi bir ücret talep etmez.

Özel Hastaneler Yoğun Bakım Ücreti Alır Mı?

Özel hastaneler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 7. Maddesinin ikici fırkasına kapsamına göre belirlenmiştir. Buna göre özel hastaneler yoğun bakım servislerinde ve acil servislerde herhangi bir ücret talep etmemektedir. Sağlık problemi yaşayan kişiler, özel hastanelerin acil servislerini ve yoğun bakımlarını ücret ödemeden kullanabilir.

Özel Hastanelerde Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Ücretli Mi?

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde, yeni doğan yoğun bakım ünitesi ücretli değildir. Yoğun bakım ünitesinde tedavi görmesi gereken bebeklerin, gün ve sayı sınırı fark etmeden bebekler özel hastanelerin yoğun bakımlarında ücretsiz kalabilir.

Özel Hastaneler Yoğun Bakım Ücreti Alınan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Özel hastaneler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 7. Maddesinin ikici fırkasına göre yoğun bakım ücreti talep edemez. Fakat bazı hastaneler yoğun bakım ücreti talep edebilir. Özel hastanelerin, hastalardan yoğun bakım ücreti alması yasal değildir. Özel hastanelere yoğun bakım ücreti ödeyen hastalar ücreti ödediğine dair yasal belge niteliği taşıyan makbuzu ve faturayı kaybetmelidir.

Daha sonra hastaneye bu durumu bildirmelidir. Eğer hastaneden olumlu bir dönüş olmazsa, ALO 184 numaralı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ni arayarak durumu bildirmelidir. Özel hastane yoğun bakım ücretini geri almak için de, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılmalıdır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra size bilgilendirme yapılacaktır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş