Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinden biridir. Kendisi, Türkiye’nin en başarılı internet şirketlerinden biri olan Yemek Sepeti’nin kurucusudur. Yemek Sepeti, online yemek siparişi ve dağıtım hizmeti sunan bir platformdur ve Nevzat Aydın, şirketin kuruluşundan itibaren liderliğini sürdürmüştür. Aydın, girişimcilik kariyeri boyunca birçok ödül kazanmış ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne önemli bir katkı sağlamıştır. Ayrıca, teknoloji alanında yoğun bir yatırım yaparak Türkiye’nin genç girişimcilere de destek vermektedir.

Nevzat Aydın Kimdir?

Tarih girişleri: 2023

Nevzat Aydın, 1976 yılında İstanbul’da doğmuş, babası Noter, Annesi öğretmendir, Yemek Sepeti platformunun popüler bir CEO’sudur.

Bursa Anadolu Lisesinden mezun olmuş, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’nde bulunan University of San Fransico’da MBA eğitimini tamamlamıştır. Fakat Master eğitimini bitirmeden tekrardan Türkiye’ye dönmüştür.

Yemeksepeti’nin Kuruluşu

Ocak 2001’de Yemeksepeti.com sitesini açarak 24 yaşında kendi işini kurmuştur. 2 ortağı bulunan Yemeksepeti açmak için yaklaşık olarak 150 bin dolar harcamıştır.

Yemeksepeti ilk olarak İstanbul’da kullanılmaya başlanmıştır. Restoran sahipleriyle konuşma içerisine girmeden taleplerini mekana yazılı olarak bildirmeye başlayan tüketiciler, bu durumun pratikliğini yaşamaya başlamıştır. Daha sonra Ankara ve İzmir’de hayata geçirilen Yemeksepeti projesi, bir anda pik yaparak 650 restoran, 70 bin üye ve 5 milyon ciro gibi rakamlara ulaşmıştır.

Daha sonra Yemeksepeti için restoranlar kurulmaya başlandı. Küçük çaplı sokak arası restoranlar Yemeksepeti uygulaması sayesinde daha fazla kitleye hizmet etme fırsatı yakaladı.

Yemeksepeti’nin Başarıları

Yemeksepeti, Microsoft ve DorukNet tarafından düzenlenen Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında faaliyetin en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kere üst üste kazanarak “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorisinde de ayrıca birincilik kazanmıştır. Yemeksepeti 2006 yılında Altın Örümcek Web Yarışması’nda da başarılarına yenilerini eklemiştir.

Yemeksepeti 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından “Endeavor Girişimcisi” ödülüne de layık görülmüştür.

Nevzat Aydın’ın Yemeksepeti’nin kuruluşundan bu yana gerçekleştirmiş olduğu başarılı çalışmalar sayesinde 2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Nevzat Aydın, 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 26-27 nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci arasında yer alarak katılım sağlamıştır.

2011 yılında kuruluşunun 10. yılını kutlayan Yemeksepeti’nin fikir babası ve CEO’su Nevzat Aydın, 2011 yılında Ekonomist dergisnin 3 bine yakın iş insanıyla yaptığı anketin sonuçlarına dayanarak yapılan “ Yılın İş İnsanları 2010” araştırmasında “ Yılın Erkek Girişimcisi” kategorisinde birinci seçilerek ödüllerine bir başkasını daha eklemiştir.

Nevzat Aydın, 2015 yılı Mayıs ayında sahibi olduğu Yemeksepeti’ni merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara satmıştır.

Aldığı Ödüller

– CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

– “Endeavor Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

– Ekonomist dergisinin “Yılın İş İnsanları 2010” araştırmasında “Yılın Erkek Girişimcisi” seçilmiştir.

Özel Hayatı

Nevzat Aydın 2011 yılında Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde Vogue dergisi internet editörü olan Melis Pekand ile evlenmiştir.

2015 yılının son aylarında Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’nın ekibinde yer alarak Trabzonspor yönetimine girmiştir ve Trabzonspor Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı olmuştur.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş