Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır? 2023

Muhtaçlık sınırı, Türkiye’de insanların asgari düzeyde geçimlerini sağlayacak gelir düzeyini belirler. Bu sınırın hesaplanması ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılmaktadır. Muhtaçlık sınırı, belirli bir ailenin yaşadığı yer ve aile yapısına göre farklılık göstermektedir. TÜİK, bu hesaplamayı yaparken ailenin temel ihtiyaçlarını (gıda, barınma, giyim, sağlık, eğitim vb.) karşılamaları için gereken en düşük harcamaları ve bu harcamaların bir aile için ne kadar olması gerektiğini hesaplamaktadır. 2023 yılında ise muhtaçlık sınırının ne kadar olacağı net olarak bilinmemekle birlikte ekonomik şartlara göre belirleneceği tahmin edilmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Geçimini sağlamakta güçlük çeken vatandaşların gıda, odun kömürü, barınma gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra nakit olarak da maddi destek sağlandığı söylenebilir. Dar gelirli ve zor durumdaki kişilere verilecek yardımın ayni ve nakdi olmasının yanı sıra en önemli şart, tüm yardımların karşılanması için gerekli ihtiyaç eşiği olarak belirlenen gelir düzeyi ile ifade edilmektedir. Aynı zamanda yetkili kurumlar tarafından sağlanan bu parasal destek toplumda “fakirlik maaşı” olarak anılmaktadır. 2023 yılı muhtaçlık sınırı ne kadar? yazımızın devamında..

Muhtaçlık Sınırı Hesaplama 2023

Muhtaçlık sınırı hesaplama, asgari ücret tutarının 1 / 3’ü bulunmaktadır. Asgari ücretin 1 / 3’ü muhtaçlık sınırı ihtiyaç sahibi yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara ödenir. Buna göre 2023 muhtaçlık sınırı hesaplanması: Muhtaçlık aylığı verilecek senenin net asgari ücret tutarının 3’te 1’i muhtaçlık sınırı olmaktadır. Böylece 2023 yılı muhtaçlık sınırı  1.417 TL’dir. Aylık geliri,  1.417 TL altında olanlar muhtaçlık sınırı altında değerlendirilmektedir. 2023 yılı için muhtaç aylığı, yetim çocuklara ve engelli vatandaşlara aylık olarak 1.125,97 TL ödeme yapılır.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar Nelerdir?

Muhtaçlık sınırının altında geliri olan kişilere SYDV aracılığıyla yardım parası verilir. SYDV yardımları 2023: Yaşlılık parası Dul ve yetim aylığı Doğum parası Çocuk parası Fakirlik maaşı

Muhtaçlık Aylığından Kimler Yararlanır?

Yoksulluk aylığı olarak da bilinen fakirlik aylığından yararlanacak kişiler; Devletten sosyal yardım almayanlar, Geliri olmayanlar, Aylık geliri ihtiyaç sınırının altında olan kişiler, %40 ve üzeri engelli kişiler, Mahkeme kararı bulunmayan, koruma altına alınmayanlar, Sigortalı bir işte çalışmayanlar, Annesi ve babası vefat eden 18 yaşından küçükler. Başvuru sahibinin üzerinde kayıtlı herhangi bir varlığı olmaması gerekir. E-devlet muhtaçlık aylığı başvurusu için buraya tıklayınız.

Fakirlik Maaşı Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı alacak olanlar için başvururken yanlarında olması gereken belgeler; Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan muhtaç aylığı yetim formu ya da muhtaç aylığı engelli formu, T.C kimlik kartı, Talepte engel varsa sağlık kuruluşlarının sağlık kurulu raporu, Başvururken kişinin yanında olması ve aynı zamanda bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir.

Başvuru Formuna Nereden Ulaşılır?

Muhtaçlık aylığı / fakirlik maaşı başvurusu yukarıda belirtilen gerekli belgelerle yapılır. Başvuru formları muhtarlardan temin edilebilir. Ayrıca başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden de alınabilir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilmesi gerekmektedir. Ana sayfanın faaliyetler bölümüne giriş sağlanır. Muhtaçlık aylığı hayır hizmetleri bölümünden tercih edilmektedir. Seçim sonrası açılan sayfada muhtaçlık aylığı bilgileri ve başvuru formları bulunmaktadır. İki tane muhtaçlık aylığı başvuru formu bulunmaktadır. Bunlar; yetim ve engelli muhtaçlık aylığı formu olarak ikiye ayrılmaktadır. Muhtaç Aylığı (ENGELLİ) Başvuru Formları için tıklayınız. Muhtaç Aylığı (YETİM) Başvuru Formları için tıklayınız.

Hesap Açılması

Başvuruların ardından değerlendirme süreci olumlu geçtikten sonra Ziraat Bankası veya PTT nezdinde kişiler adına hesap açılır. Her ayın belirli günlerinde bu hesaplara fakirlik maaşı yatırılmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş