Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor, ABD’li bir iş adamı ve girişimcidir. MicroStrategy adlı şirketin CEO’su olan Saylor, Bitcoin’e olan inancıyla tanınır. Bitcoin’in gelecekteki birikim aracı olarak altın yerini alacağına inanan Saylor, şirketinin nakit rezervlerinin büyük bir bölümünü Bitcoin’e yatırdı. Bu hamlesiyle birlikte kripto para dünyasında büyük yankı uyandıran Saylor, diğer kurumların da Bitcoin’e yatırım yapması gerektiğini savunuyor.

Michael Saylor Kimdir?

Michael Saylor, en fazla Bitcoin rezervine sahip şirketlerden biri olan MicroStrategy ve MicroStrategy’nin CEO’sudur. 4 Şubat 1965’de doğumlu Amerikalı milyoner, girişimci ve iş yöneticisidir. MicroStrategy şirketinin kurucusudur ve mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlar. Michael Saylor, aynı zamanda ücretsiz olarak çevrimiçi eğitim sağlayan Saylor Academy’nin tek mütevellisidir.

Michel Saylor Hakkında

Michael Saylor, asker olan babasının görevi için dünya çapında çeşitli Amerikan Hava Kuvvetleri üslerinde yaşayarak büyüdü. Liseyi birincilikle bitirdikten sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Havacılık ve Uzay Bilimleri okulunu tam burslu olarak tamamladı. Bilim, teknoloji ve toplum alanlarında eğitim alarak çift diploma aldı ve MIT’den en yüksek derece ile mezun oldu. Bu dönemde bilgisayar simülasyon teknolojisinin kamu politikası ve iş stratejisine nasıl uygulandığını görme fırsatı oldu. Onu oldukça heyecanlandıran bu durum üzerine tez yazdı. Mezun olduktan sonra devlette ve silahlı kuvvetlerde görev aldı. Çeşitli şirketlerde stratejik karar vermeyi desteklemek amacıyla bilgisayar simülasyonları oluşturmaya başladı. Yeni bir iş zekası yaklaşımına öncülük etti.

Michael Saylor Ne İş Yapar?

MicroStrategy şirketini kurmak için 24 yaşında işe koyulan Michael Saylor, mobil yazılım ve bulut tabanlı hizmetler sağlayan şirketin 1998 senesinde halka açılmasını sağladı. Bugün, MicroStrategy dünyada binlerce kuruluşa hizmet veren, kurumsal analitik ve mobilite yazılımında global bir lider konumundadır. Ayrıca Saylor Vakfı’nı ve vakfın yönettiği Saylor Academy’i kurmuştur ve birçok insana ücretsiz eğitim imkanı sunmaktadır.

Michael Saylor ve Bitcoin

Dot-com patlaması sırasında MicroStrategy, milyarlarca dolar kayıp yaşadı ve dolandırıcılık iddiası ile şirketin batması gündeme geldi. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda merkeziyetsiz dijital para gündeme geldiğinde gelenekçi yapısından ödün vermeden karşı çıktı. Fakat 2020 yılının Mart ayında elinde daha fazla para tutması gerektiğini anlayarak, buna en mantıklı çözümü bulmak için araştırmaya başladı. 11 Ağustos 2020’de şirketin bütün nakit parasını Bitcoin’e çevirdi. Bu dönemde kripto para yatırımlarını arttırmak için 2 milyar dolardan fazla borç aldı. Röportajında “Günün birinde milyarlarca insan dijital değer tutacak, o zamana gelindiğinde milyarlarca insandan önce orada olmak istiyoruz” dedi. Şirketin mevcut olarak Bitcoin varlığı 129 bin 699 BTC’dir.

MicroStrategy Bilançosunda yaklaşık 130 bin BTC tutan MicroStrategy’in kurucusu Michael Saylor, şirketinin CEO’luğu görevinden ayrılmıştır. Artık yönetim kurulu başkanı olarak devam edecek ve yeni CEO ise Phong Le olacaktır. Bu kararı almasının arkasında ise Bitcoin var. Yaptığı açıklamada “Yönetim kurulu başkanlığı ve CEO rollerinin ayrılmasının, Bitcoin alma ve tutma stratejilerimizi daha iyi yönetmemizi sağlayacağına inanıyorum. Yönetim kurulu başkanı olarak, MicroStrategy’in Bitcoin alım stratejisine daha çok odaklanabileceğim” demiştir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş