Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Lens Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lens seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmadan önce gözlüklerinizin reçetesini öğrenmeniz önemlidir. Çünkü her göz yapısı ve reçetesine uygun lensler bulunmaktadır. Lens seçerken doğru ölçüleri alarak, kaliteli malzemeden yapılmış olan ve size uygun olan lensleri seçmeniz gerekmektedir. Lens seçimi yaparken ışık geçirgenliği oranı, yansıtma, renk değiştirme, çizilme ve kir tutma özelliklerine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda lens seçiminde kişisel tercihler de önemlidir. Farklı renk, şekil veya diğer tasarım özelliklerine sahip lensler arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak, sağlığınız için lens seçiminde önceliğinizin kalite ve uygunluk olması gerekmektedir.

Gözlükten Lens’e Geçiş: Kontakt Lens ve Renkli Lensler

Birçok insan gözlük kullanmaktan sıkılır ve lens kullanmaya karar verir. Görme sorunları yaşayan kişiler lens kullanmaya daha yatkındır. Günümüzde artık insanlar gözlük yerine kontakt lens ve renkli lens kullanmayı daha fazla tercih ediyor. Lenslerin hem rahat olması hem de pratik olduğu düşünüldüğü zaman aslında bu durum hiç de şaşırtıcı değil. Lensler gözlüklere oranla ilk aşamada biraz daha farklıdır.

Lens Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözlük seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında ışık gelir. Lens kullanacak kişilerin göz önünde bulundurması gereken çok sayıda özellik bulunmaktadır. Göz rahatsızlığı olanlar göz numarasını bilse de lens seçiminde mutlaka göz doktoruna danışması gerekir. Yaşam tarzınız göz sağlığınız için en ideal olan lens çeşidini ve lens markasını size doktorunuz tarafından verilecektir. Lens seçimi yaparken mutlaka gözlerinizin kırılma kusurunu belirlemelisiniz. Farklı lens çeşitleri gösterebilecekleri tolerans ve diğer detayları oranla size ne kadar uygun olduğu da bu süreçte ortaya çıkacaktır. Bu alanda mutlaka uzman bir hekime danıştıktan sonra lens tercihini yapmalısınız.

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kontakt lenslerinizi ne kadar sık kullanacaksınız? Lens kullanımında herkesin kullanım sıklığı farklılık gösterebilir. Yüksek bir numaranız varsa ya da gün içerisinde sıklıkla araba kullanmak, okumak gibi uzağa görmenizi gerektirecek işler ile meşgulseniz uzun süreli lens kullanmanız gerekmektedir. Öğrenci iseniz de gözlüğünüzü haftanın belirli günleri birkaç saat kullanıyorsanız sürekli lens kullanmaya ihtiyacınız da yoktur. Bu tarz durumlar kesinlikle lens kullanımı doğrudan etkileyen unsurların başında geliyor. Eğer çok sık ve her gün kullanmayacaksanız sert lensleri tercih etmemelisiniz. Sert lensler özellikle alışma süreci zorludur. Ara verip tekrar takıldığı zaman rahatsızlık hissi yaratacaktır. Bunun dışında sert lenslerin netini istiyorsanız daha düzenli olarak her gün kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ortalama olarak her 10 kişiden 9 tanesi yumuşak lens kullanmaktadır.

Görüş Netliği Konusunda Seçicilik

Lensler en az gözlükler kadar görüş düzeltme özelliğine sahiptir. Yumuşak lensler de bu durum neredeyse fark edilmeyecek kadar ufak bir bulanıklık ile gelebilir. Sert lensler ise bu bulanıklık hiçbir şekilde fark edilmez. Sert lensler kimi zaman gözlüklerden çok daha net ve temiz bir görüntüsü var. Eğer bu konuda hassas ve seçici bir kullanıcı iseniz sert lens kullanmanız çok daha ideal olacaktır. Ancak yine sert lens satın almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Kullanım şekilleri ve alışma süreci ile alakalı doktorunuz ile istişare ettikten sonra hem markayı hem de lens türünü daha ideal şekilde seçebilir.

Lens Bakımı ve Temizliği

Lensleri gözlüklerden ayıran noktalardan bir tanesi de bakımlarıdır. Lensler ne kadar pratik olarak bilinse de bakımları ve işlemleri konusunda mutlaka bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Lens insan gözüne direkt olarak temas eder ve göz sağlığı açısından temizliği de bu nedenle son derece önemlidir. Lens takacağınız zaman ellerini son derece temiz olmalı krem ile sabun kalıntısı olmamalıdır. Aynı şekilde lens ile işiniz bittiği zaman yani çıkartırken de özel solüsyon ile temizleyerek kutularına koymalısınız. Temizleme ve lens takma aşamasında mutlaka dikkatli olmalısınız. Eğer lens temizleme ciddi şekilde vaktiniz yoksa yumuşak lensleri tercih edebilirsiniz. Eğer yaşam tarzınız buna uygun değilse seyahat ediyorsanız ya da evde sık tüy döken evcil bir hayvana sahipseniz tek kullanımlık yumuşak lensleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Bu lensler temizlenmeye ihtiyaç duymaz, bir kere kullandıktan sonra çöpe atmanız yeterli olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş