Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Kayısı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır? 2023 Kayısı Nasıl Yetiştirilir?

Kayısı yetiştiriciliği, ılıman iklimlerde oldukça karlı bir iştir. Türkiye’nin batısında ve güneyinde yetişen kayısılar, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. 2023 yılında da kayısı yetiştiriciliği için devlet tarafından teşvikler verilmeye devam edeceği düşünülüyor.

Kayısı yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin öncelikle toprağı iyi hazırlamaları gerekiyor. Toprağa uygun miktarda organik gübre ilave etmek gerekiyor. Ayrıca, kayısı fidanları dikilirken aralıkların uygun olması, aynı zamanda sulama sistemlerinin de doğru planlanması şarttır.

2023 yılında kayısı yetiştiriciliğinde modern teknolojiden yararlanılarak verim arttırılacak. Tohum seçimi, sulama, gübreleme, hasat gibi aşamalarda teknolojinin avantajları kullanılacak. Kayısıları, kaliteli ve hijyenik koşullarda toplayıp, işleyen işletmelerin de teşvik edilmesi hedefleniyor.

Sonuç olarak, kayısı yetiştiriciliği, doğru yapıldığı takdirde oldukça karlı ve verimli bir sektördür. 2023 yılında, teknolojinin de yardımıyla, daha fazla verim elde edilmesi ve kayısının uluslararası alanda daha geniş bir kitleye tanıtılması hedeflenmektedir.

Kayısı Yetiştiriciliği 2023

Kayısı yetiştiriciliği, Türkiye’nin önemli tarım ürünlerinden biridir ve 2023 yılında da bu önemi sürdürecektir. Ülkemiz, dünya kayısı üretiminde birinci sırada yer alırken, verim açısından gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmaktadır. Kayısı yetiştiriciliğiyle ilgili pek çok konu merak edilmekte ve bu konulara cevap aranmaktadır.

Kayısı Yetiştiriciliği Toprak ve İklim Gereksinimleri

Kayısı ağacı, yarı yağlı ve kurak bölgelerde yetişmektedir. Derin ve suya dayanıklı güney yamaçlarında hafif eğimli ve kalkerli topraklarda ideal koşullar sağlanmaktadır. İlkbahar geç donlarından etkilendiği için bahçelerde eğimler ve sırtlar tercih edilmelidir. Ayrıca havanın sıcak olduğu bazı yıllarda tomurcuklar patlamak üzeredir veya çiçeklenme sırasında oluşan dondan zarar görebilmektedir.

Toprak Seçimi Hususları

Kayısı ağacı için tınlı, kumlu tınlı ve tınlı-kireçli topraklar olumlu sonuç vermektedir. Ayrıca yeraltı su seviyesi en az 2-4 m olmalıdır ve yüksek olan arazilerde drenaj hendekleri açılmalıdır.

Kayısı Bahçesi Kurma

Kayısı bahçesi kurulurken, çeşitli unsurlar dikkate alınmalıdır. Yön ve yöney, toprak derinliği ve kalitesi, yeraltı suyu, pazar durumu gibi faktörler etkili olmaktadır.

Dikim İçin Alanların Hazırlanması

İlkbaharda kayısı bahçelerinin iyi şekilde yetiştirilebilmesi için ekim alanları budanmalı ve toprak sonbahara kadar yalnız bırakılmalıdır. Yer birkaç kez traktörle derinlemesine sürülmeli, sonbahara kadar yabancı otlardan temizlenmeli, toprağı havalandırılmalı ve dinlenmeye bırakılmalıdır.

Kayısı Anaçları Nelerdir?

Kayısı ağacı için kullanılan anaçlar arasında zerdali, Myrobolan 29 C ve Pixy bulunmaktadır. Her bir anaç farklı özelliklere sahiptir ve seçim yaparken çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş