Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi maaşı, ülkemizde gazilik unvanına sahip olan kişilere devlet tarafından verilen bir ödemedir. Peki, gazi maaşı ne kadar? Şimdilik 2021 yılında gazi maaşı 2.635 TL’dir. Ancak, 2023 yılı için gazi maaşı tahmini 3.200 TL olacaktır. Bu tahmini hesaplama, enflasyon ve diğer faktörlerin etkisiyle değişebilir. Gazi maaşı hesabı yapmak isteyenler için ise devletin belirlediği kriterler esas alınır. Bu kriterlerin arasında gazilik derecesi, geçmişte yapılan hizmet süresi, yaş gibi faktörler yer alır. İlgili kanunlara göre gazi maaşı almak için, gazi olma şartlarını taşıyan kişiler ilgili kurumlara başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

2023 Gazi Maaşı Hesaplama

Gazi Maaşı Ne Kadar? 2023

Gazilerimize sağlanan imkanlar hakkında araştırma yapan vatandaşlarımız, gazi maaşlarının neye göre hesaplandığını ve gazilere ödenecek tutarları öğrenebilirler.

Gazi maaşı her yıl güncel enflasyon verileri ve kanunla belirlenen diğer unsurlar dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Askerlik sırasında yaralanan veya zarar gören kişilere verilen gazi maaşı, her sosyal olayda yaşanan yaralanmalar için geçerli değildir.

Türkiye’de gazi maaşından yararlanmak için yürürlükteki kanunlarda yer alan şartları taşıyan her Türk vatandaşı bu haktan yararlanabilir.

Gazi Maaşı Kimlere Ödenir?

Gazi aylığı alabilmek için, 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanmasına İlişkin Kanun kapsamında sayılan kişilerden biri olmak gerekir.

Gazi emekli maaşı almak için;

  • Milli mücadelede yer alan ve İstiklal Madalyası bulunanlar
  • 1950-1953 Kore Savaşı gazileri
  • 1974 Kıbrıs barış harekatına katılan gaziler

Bu haktan yararlanabilir. Bunun dışında askerlik sırasında yaralanan subaylar, terör mağdurları, savaş mağdurları vb. birçok farklı kişinin benzer maaşlar alması mümkündür. Ancak, gazilerin maaşı sadece kanunda sayılanlara verilir.

Gazi Maaşı Başvurusu

Gazi maaşı başvurusu yapacak olan kişilerin Sosyal Sigortalar Kurumu Emeklilik İşlemleri Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir. Gazilerin maaşları, savaşa katıldıkları belgelerle yapacakları talep ile kullanılabilir.

Gazi Ölünce Maaşı Kime Kalır?

Gazi maaşı alan vatandaşların ölümü halinde bu maaş %75 oranında gazi eşlerine atfedilir. Yeni zamlardan sonra gazi eşlerinin aldıkları maaşlar da zamlı olarak ödenmesi durumundadır.

Gazi Maaşı Hesaplama 2023 Yılı Gazi Maaşı Ne Kadar?

Gazi maaşı 2023 yılında şu şekilde hesaplanacaktır:

  • Asker Gazi Maaşı: 3.500 TL
  • 15 Temmuz Gazileri: 3.900 TL
  • 6. Derece Doğu Gazi Maaşı: 3.250 TL
  • Kıbrıs Gazi Maaşları 2023: 1.227 TL
  • Kore Gazi Maaşı 2023: 1.227 TL

En yüksek gazi maaşı ise 3.900 TL ile en çok 15 Temmuz Gazileri yüksek maaş alabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş