Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2023 Nasıl Başvurulur?

Esnaf kredi sicil affı başvuru şartları 2023 yılına uygun olarak hazırlanıyor. Bu kapsamda, esnafların adlarının sicillerinde bulunan kara listeden çıkarılması ve yeniden kredi alabilmesi için başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru yapmak için bazı şartlar aranıyor. Bunlar arasında, esnafların ticari faaliyetlerinde sorun yaşamamış olmaları, vergi borçlarını düzenli ödemeleri ve sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılmış olması yer alıyor. Bu şartları sağlayan esnaflar, başvurularını doğru ve eksiksiz bir şekilde yaparak sicillerini temizleyebilirler.

Esnaf kredi sicil affı başvurusu yapmak için öncelikle banka veya mali danışmanlık firmalarına başvurulması gerekiyor. Başvuru sürecinde, gerekli belgelerin hazırlanması ve eksiksiz bir şekilde sunulması oldukça önemlidir. Başvuruların kabul edilmesi halinde, esnafların kara listeden çıkarılıyor ve yeniden kredi alabilme imkanı sağlanıyor.

Esnaf kredi sicil affı başvurusu yapmak için, özellikle küçük esnaflar ve KOBİ’ler için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu nedenle, esnafların başvuru koşullarını yerine getirerek başvurularını yapmaları, daha iyi bir ekonomik duruma sahip olmalarına ve işlerini büyütmelerine yardımcı olacaktır.

Esnaf Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları 2023

Hükümet tarafından sicilleri kırılan kişilerden af çıkarıldığı için esnaf kredi sicil affı başvurusu yapmak isteyen bireyler, tüzel kişiler ve özel kişiler zaman kaybetmeden bankalar ile iletişime geçmelidir. Sicil affı yasası resmi gazetede yayınlandıktan sonra tamamen yasal olacaktır ve borçları olan kişiler bankalara taksitli veya nakit ödeme yaparak kredi sicillerini temizleyebileceklerdir. Ödemeler tamamlandıktan sonra kredi notları yükseltilerek kredi çekme imkanı elde edilebilecektir.

Kredi Sicil Affı Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf kredi sicil affından faydalanmak için affın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ilk altı ay içinde borçların yapılandırılması veya tamamının ödenmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen vatandaşlar kredi sicil affından yararlanamayacak ve kara listede kalmaya devam edeceklerdir. Sicil affından yararlanmak için ise şu şartlar gerekmektedir:

  • Kara listeye girmeye ya da sicilin bozulmasına neden olan borçların tamamının ilk 6 ay içinde ödenmesi
  • Tamamı ödenemiyorsa bile yine ilk 6 ay içerisinde borçlar için yapılandırma talebinde bulunulması gerekmektedir.

Kredi sicil affı başvurusu için vatandaşlar ilgili bankalara başvuruda bulunarak borç yapılandırması yapabilirler. Af uygulanmaya konulduğunda kredi sicili bozuk olan kişilere yapılandırma imkanı tanıyan ve tekrardan kredi veren bankalara cezai yaptırımlar uygulanmayacaktır.

Sicil Affı Kredisi Veren Bankalar 2023

Vakıfbank sicil affı başvurusu ile bu krediden yararlanabilirsiniz. Sicili bozuk esnafa kredi Halkbank tarafından verilmektedir. Ziraat Bankası sicil affı kredisi ile vatandaşlar sicillerini temizleyebilirler.

Sicil Affı Mecliste

Korona virüs salgın sürecinin başında ülke ekonomisinin zarar görmemesi için devlet tarafından birden çok kredi ve destek paketleri faaliyete geçirildi. Paket halinde açıklanan kredilerde vatandaşların beklediği sicil affı yasasının TBMM’den torba yasayla beraber geçeceği açıklandı. Önümüzdeki tarihlerde resmi gazetede yayınlanarak uygulamaya konulacak olan torba yasanın içerisine kredi sicil affı da eklenecektir. Ayrıca bu yasanın içine karşılıksız çek affı da dahil olacak ve meclisten geçecektir.

Kimler Sicil Affından Yararlanabilir?

Kredi sicil affından yararlanacak olan kişiler şunlardır:

  • Kredi borcu olanlar
  • Kredi kartı borcu olanlar
  • Kara listeye alınan kişiler
  • Karşılıksız çek ve senet kullanan kişiler
  • Kredilerin ödemelerini aksatan kişiler

Sicil affı yasası ile yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk 6 ay içerisinde borçlarının yeniden yapılandırılmaları ve tamamının ödenmeleri halinde kişiler kara listeden çıkarılacaktır. Böylelikle borcunu yapılandıran veya ödeyen esnafların bozuk kredi sicilleri temizlenecektir. Fakat aksine ilk 6 ay içinde borçlarını ödemeyen ya da yapılandırmayan kişilerin sicilleri silinmeyecek ve kredi kullanım hakları da olmayacaktır.

Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

Kredi sicil affı yasası Türkiye Büyük Millet Meclisinden torba yasayla beraber geçmesi bekleniyor. TBMM’den torba yasa ile geçeceği planlanan sicil affı esnaflar, borçlular, kredi kartı ve kredi sahiplerine uygulanacaktır. Esnaflar tarafından sıfır faizli krediler dışında en fazla sicil affı gündemdedir. Yakın tarihte meclisten geçeceği planlanan sicil affı, resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecektir. Resmi gazetede karar yayınlanmasından sonra 6 ay içinde borçuna yapılandırma yapan ya da borcunu ödeyen vatandaşların tüm borçları silinecektir.

Torba Yasa Sicil Affı 2023

Sicil affı yasası yürürlüğe girdikten sonra esnafların ve birçok borçlu vatandaşın kredi sicilleri temizlenecek. Kredi sicil affı sayesinde kara listeye girip beş yıl bekleme durumu da ortadan kalkacak. Kişi, kredi için bekleme süresi olmadan ihtiyaç, konut ve araç kredisi kullanabilecek. Bankalar da bu duruma olumlu olarak bakmaktadır.

Bankalar Ne Zaman Sicil Affı Uygulayacak? 2023

Esnaf kredi sicil affı yasası meclisin gündeminde fakat ne zaman yürürlüğe gireceği henüz belli değil. Borcu olan vatandaşlar bankaların ne zaman sicil affı uygulayacağını araştırıyor. Kara listede olan kişilerin yüzünü güldürecek olan kredi sicil affı yasasının meclisten önümüzdeki günlerde geçeceği söylentiler arasında yer alıyor. Konu hakkında resmi gazetede karar yayınlanmasından sonra 6 ay içinde borcuna yapılandırma yapan ya da borcunu ödeyen vatandaşların tüm borçları silinecek ve aftan yararlanmış olacaklardır.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş