Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi? 2023

Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? Merak edenler için detaylı bilgi! Dul kadınların babasının emekli maaşı alma hakkı var mıdır? Eğer babası hayatta iken emekli maaşı alıyorsa, vefatının ardından dul kalan kızı bu hakkı devralabilir. Ancak babası vefat etmeden önce emekli maaşını alıyorsa ve bu durumun ardından vefat ederse, dul kızı bu haktan yararlanamaz. 2023 yılına kadar bu durumda olanlar için birçok düzenleme yapılacak ve dul kadınların hakları daha da genişletilecektir.

2023 GÜNCEL Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Dul kadın babasının emekli maaşını alabilir mi? Bu soru özellikle bayanlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, 2023 dul maaşı ne kadar olacak? Dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi 2023? Boşanmış kadın ölen babasının maaşının ne kadarını alır? Ölen-babanın maaşını dul kızı alabilir mi? Boşanmış kadın babasının maaşını Alabilir mi? Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi? Ölen-babanın maaşını çalışan kızı alabilir mi? Tüm bu konular hakkında “Dul Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?” başlıklı yazımızda açıklıyoruz.

Dul Kadın Hem Eşinden Hem Babasından Maaş Alabilir mi?

Dul kadınlar veya hiç evlenmemiş olan kız çocukları anne veya babaları ölünce Sosyal Güvenlik Kurumundan aylık olarak maaş alma hakkına sahip olabiliyor. Kız çocuğun dul maaşı alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

  • Öncelikle ölen anne ya da babanın emekli olması gerekmekte.
  • Emekli maaşının da kendi adına olması gerekiyor.
  • Annesi ölen kocasından dolayı aylık alıyor ise kişiye ayriyeten bir aylık bağlanamaz.
  • Kişiye babasının maaşından hissesine düşen kadar aylık bağlanmaktadır.
  • Yetim maaşı alabilmek için ölen kişinin emekli olması da gerekmez. Kişinin anne veya babası ölüm tarihinden önce en az 900 gün SSK’sı var ise veya yine en az 1800 gün Bağ-Kur’u bulunuyorsa ölüm maaşından faydalanılabilmektedir.

Dul Kadına Ölen Babadan Ne Kadar Maaş Kalır?

Anne ve babasını vefat etmesinin ardından yetim kalan çocuklara başka bir maaş alacak çocuk olmaması durumunda ve kendisi haricinde emekli maaşını alacak kimse olmaması halinde ölüm aylığının %50 oranı bağlanmaktadır.

Örneğin, ölen baba 1500 TL alıyor ise, yetim kalan çocukta tek başına emekli maaşını alacaksa 750 TL olarak alabilir. Eğer başka maaş olan çocuk veya eş olması durumunda vefat eden babadan kalan maaşın hissesi çocuk için %25 olmaktadır. Böylece alınacak olan maaş 375 TL olmaktadır.

Kocası Ölen Kadın Babasının Emekli Maaşını Alabilir mi?

Emekli olan kadının bazı durumlarda 3 farklı emekli maaşı alma hakkı olabiliyor. Bunları madde madde belirtecek olursak;

  • Kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alabiliyor,
  • Bağ-Kur emeklisi kocasının ölümünde sonra dul aylığı da alabiliyor,
  • Emekli Sandığından emekli olmuş babasının ölümünde sonra da yetim aylığı alabilmektedir.

Çalışan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Kendisi çalışıyor ya da emekli ise babasından maaş alamamaktadır. Ancak babası emekli sandığından, kadınsa bekar, SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu ise maaş alabilmekte. Kadın devlet memuru ya da emekli sandığından emekli olmuşsa ölen kişinin emekli sandığı anne ve / veya babasından yetim aylığı alamamaktadır.

Eşinden Boşanan Kadın Ölen Babasının Maaşını Alabilir mi?

Eşinden boşanan kadın ölen babasından maaşını alabilir mi sorusuna gelecek olursak, kadın memur olarak işe başlarsa bu hakka sahip değildir. Ayriyeten kendisi SSK’dan emekliyse emekli sandığından emekli olan ölmüş babalarının yetim aylığını alabilmektedir. Son olarak da eşlerinin vefat etmeleri durumunda ölen eş Bağ-Kur’lu ise hiçbir kesinti yaşanmadan kadının 3 maaşını da alabilir.

Ölen Kişinin Maaşı Eşine Ne Zaman Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı eşine ne zaman bağlanır sorusuna cevap olarak, aktif olarak sigortalı çalışan ya da emeklilik sonrası ölen kişinin dul eşine %50, aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan duş eşine ise %75 oranında aylık bağlanır. Ancak bu sigortalı olarak çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle SGK Kurumundan emekli aylığı bağlanmamış olması şartıyla gerçekleşir.

2023 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Oldu?

Dul ve yetim aylığına yapılan ocak ayı zam oranları ile değişti. 2023 yılında en düşük dul ve yetim aylığı 627 TL, en yüksek dul ve yetim maaşı 15.055 TL oldu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş