Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Bina Hasar Tespit Başvuru Nasıl Yapılır? İBB Deprem Testi

Bina hasar tespiti için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan hizmete başvurmak için ilk olarak İBB Deprem Testi platformuna giriş yapmanız gerekiyor. Ardından, binanızın adres bilgilerini girerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvurunuzun ardından, ekipler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda hasar tespit raporu hazırlanacak ve size iletilerek gerekli önlemlerin alınması için yönlendirme yapılacaktır. Bina hasar tespiti için hızlı ve kolay bir şekilde başvuruda bulunmak isterseniz İBB Deprem Testi’ni ziyaret edin.

İBB Bina Tespit Başvurusu

Kahramanmaraş depremleri ardından vatandaşlar yaşadıkları binaların depreme karşı olan dayanıklılığını ölçtürmek istiyor. İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2023 yılında başlayan proje ile hızlı tarama metoduyla ücretsiz olarak binaların kontrolü sağlanıyor. Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul ilinde de bina hasar tespiti için başvurular artmış durumdadır. İBB’ye son depremlerin ardından 41 bin bina için “hızlıca inceleyin” talebi meydana gelmiştir.

İBB Bina Hasar Tespit Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB bina hasar tespiti başvurusu, hem ev sahiplerini hem de kiracıları ilgilendiriyor. Depreme dayanıklılığı öğrenebilmek için hızlı tarama tespit herhangi bir kat malikinin başvuru yapması yeterlidir. İstanbullu vatandaşlar hem İBB’nin resmi sitesi üzerinden hem de İBB Hizmet binalarına dilekçe yazarak hızlı tarama için başvuruda bulunabiliyorlar.

Hızlı Tara Nasıl Yapılır?

Hızlı tarama nasıl yapılır: Hızlı Tarama ile yapı denetimi, bina içinde toplanan ayrıntılı bilgiler ve hızlı, mekanik tabanlı ve bilimsel temelli tarama yöntemleri kullanılarak değerlendirme yapılır. İkinci kademe denetim olarak da adlandırılan bu yöntem ile binalarda yerinde denetimler yapılmaktadır.

Hızlı Tarama Testi Nasıl Yapılır?

İBB’nin yapı tespiti projesi 2023 yılında devreye alınmıştır. 2023’ten itibaren Hızlı Tarama Metodu’nda Riskli Bina Tespiti ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018’e göre Deprem Performans Analizi yapılıyor. Hızlı tarama yöntemi ve deprem performans analizi kullanılarak riskli binaların tespiti yapılmaktadır. Hızlı Tarama ile sismik tehlike durumları belirlenmektedir.

Deprem Testi Sonuçları

Deprem testi sonuçları, hızlı tarama sonuçları: inceleme sonucunda binaların deprem güvenliği oranları A sınıfı binaların puanı: 100 ve üzeri (Düşük Risk) B sınıfı binaların puanı: 75-100 (Düşük Risk) C sınıfı binaların puanı: 50-75 (Orta Risk) D sınıfı binaların puanı: 25-50 (Yüksek Risk) E sınıfı binaların puanı: 0-25 (Çok Yüksek Risk).

Bu sonuçlar kesin ve net değildir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yetkilendirilmiş kamu kuruluşları ve özel firmalarca inceleme yaptırmanız gerekmektedir. Bina inceleme çalışması tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş