Market Fiyatları sitesine hoş geldiniz. Aradığınız tüm ürünlerin fiyatlarını hemen mağazada karşılaştırın.
Market Fiyatları sitesinde artık Döviz, Altın fiyatlarına da göz atabilirsiniz.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? E-Devlet İkametgah Değişikliği

Adres değişikliği işlemleri, yaşam alanlarımızdaki değişimler nedeniyle sık sık ihtiyaç duyduğumuz bir işlemdir. E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilen ikametgah değişikliği işlemleri sayesinde, adres değişiklikleriniz sadece birkaç tık uzaklıkta. E-devlet şifrenizle giriş yaparak ikametgah adresinizi güncelleyebilir ve yeni adresinizle resmi işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adres değişikliği işlemi için evrak hazırlama veya belediyeye gitme gibi sıkıcı süreçlere artık ihtiyacınız yok. Siz de kolay ve hızlı bir şekilde e-Devlet üzerinden ikametgah değişikliği işleminizi gerçekleştirin.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah Değişikliği 2023; Farklı bir mahalleye ya da şehre taşınan kişilerin adres değişikliklerine ilişkin olarak mutlaka Nüfus Müdürlüğüne bildirimde bulunmaları gerekiyor. Adres değişikliğine ilişkin taşınma tarihi sonrasındaki 20 gün içerisinde değişiklik beyanında bulunmayan kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanıyor.

Günümüzde vatandaşlar; e-devlet platformu üzerinden de adres değişikliği beyanında bulunabiliyorlar. Bu yazımızda kısaca ikametgah değişikliği nereye bildirilir? Adres değişikliği nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

İkametgah değişikliği; 2 farklı şekilde yapılabiliyor. Kişiler, Nüfus Müdürlükleri şubelerine giderek, değişiklik beyanlarına iletebiliyorlar. Ya da online platformda yani e-devlet üzerinden adres değişikliği bildiriminde bulunabiliyorlar.

Eskiden vatandaşların yeni adreslerini muhtarlıklara da bildirmeleri gerekiyordu. Ancak 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan birtakım değişikliklerle birlikte yeni adreslerin muhtarlıklara bildirilmesi zorunluluğu kaldırıldı.

E-Devletten İkametgah Değiştirme

E-devlet platformu üzerinden adres değişikliği bildiriminde bulunmak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi linkine tıklayın.
  • Ardından TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
  • E-imza, mobil imza ya da SMS ile doğrulama yöntemlerinden birini tercih ederek, adres değişikliği bildiriminizi tamamlayın.
  • UYARI: E-devlet üzerinden bildirilmek istenilen adreste kayıtlı kişinin bulunması veya yurtdışı adres değişikliği bildiriminde bulunulmak istenilmesi durumlarında bildirim yapılamıyor.
  • Adres değişikliği bildirimi sırasında ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım’ ya da ‘Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım’ seçeneğini işaretleyin.
  • Taşınma tarihinizi mutlaka doldurun.
  • İl, ilçe, mahalle vb. tüm yerleşim yeri adres bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurun.
  • Bildirim yöntemlerinden birini(e-imza, mobil imza, SMS ile doğrulama) tercih edin.
  • İşlemi onaylamanız halinde bildiriminizi tamamlayabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğüne Giderek İkametgah Değiştirme

Dilerseniz; Nüfus Müdürlüğü’ne giderek de adres değişikliği beyanında bulunabilirsiniz. Ancak Nüfus Müdürlüğü şubesine gitmeden önce mutlaka randevu almalı ve randevu tarihinde sizden talep edilen belgelerle birlikte şubeye gitmelisiniz.

Adres Değişikliği için Gerekli Belgeler

Nüfus Müdürlüğü şubelerine

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
meritking meritking güncel giriş kingroyal kingroyal giriş madridbet giriş
Portobet Güncel